Stoppen met uw bedrijf is een strategische keuze die op meerdere vlakken raakt, onder meer emotioneel, binnen de familie en financieel. U hebt vaak jarenlang of zelfs generaties lang gebouwd aan uw bedrijf. Dat maakt de beslissing niet eenvoudig.
Denk u na over de optie om te stoppen? Ligt uw bedrijf in de buurt van een overbelast Natura 2000-gebied? Dan is het verstandig om u nu al te oriënteren en uw mogelijkheden in beeld te brengen. Er zijn verschillende routes om te verkennen. De Vrijwillige beëindigingsregeling veehouderijlocaties (Vbr) is daar één van.
Breng uw situatie en wensen eerst goed in beeld
Regelingen kennen vaak een korte openstellingsperiode zodra ze beschikbaar komen. Een goede voorbereiding helpt u om op tijd te kunnen handelen en weloverwogen keuzes te maken.
De Vbr als mogelijke optie
Eén van de regelingen waar u mogelijk gebruik van kunt maken, is de Vrijwillige beëindigingsregeling veehouderijlocaties (Vbr). De regeling is bedoeld voor veehouders die vrijwillig en definitief willen stoppen met hun bedrijf.
De Vbr is op dit moment nog niet geopend. De conceptregeling lag eerder ter internetconsultatie (een openbare reactieronde) en wordt momenteel beoordeeld door de Europese Commissie. De verwachting is dat de regeling medio 2026 wordt opengesteld. Dit is afhankelijk van de uitkomsten van de internetconsultatie en EU-staatssteuntoets.
Wat zijn belangrijke voorwaarden?
Er is een budget van 750 miljoen euro beschikbaar. De regeling geldt voor melkvee, varkens, pluimvee, vleeskalveren, geiten, vleeseenden, konijnen en overig rundvee. De Vbr lijkt op de eerdere Landelijke beëindigingsregelingen veehouderijlocaties (Lbv), maar er geldt een andere prioritering.
De beoordeling van aanvragen verloopt in twee rondes.
Ronde 1: binnen duizend meter van overbelaste Natura 2000gebieden
- voorrang op volgorde van binnenkomst
- 110 procent vergoeding voor waardeverlies van stallen
- 100 procent vergoeding voor productierechten
- 45 euro per vierkante meter sloopbijdrage
Ronde 2: buiten duizend meter van overbelaste Natura 2000-gebieden
- wordt alleen geopend als er budget overblijft
- rangschikking op doelmatigheid (kilogram ammoniak per euro subsidie)
- 100 procent vergoeding voor stallen en productierechten
De regeling moet nog worden goedgekeurd door de Europese Unie. Daardoor kunnen voorwaarden nog wijzigen.
Breng nu al het volgende in kaart
Door deze informatie helder te hebben, kunt u sneller beoordelen welke opties passen bij uw situatie.
- Ligt uw bedrijf binnen of buiten de duizendmeterzone rond Natura 2000-gebieden?
- Wat is uw totale staloppervlakte en wat is de leeftijd van uw stallen? Dit is van invloed op een eventuele vergoeding.
- Hoeveel productierechten hebt u? En wat betekent het voor uw situatie dat maximaal vijftien procent restemissie mag worden benut?
Bespreek uw situatie op tijd
Stoppen met uw bedrijf raakt meer dan alleen uw bedrijfsvoering. Het heeft ook gevolgen voor uw inkomen, belastingen en uw situatie na beëindiging. Het is verstandig om uw situatie en wensen tijdig samen met uw adviseur van Flynth af te stemmen. Zo worden in breder verband de mogelijke gevolgen van de verschillende opties voor u in beeld gebracht. Op die manier krijgt u goed inzicht en kunt u een keuze maken die past bij uw bedrijf en uw persoonlijke situatie.