Samenwerken met zzp’ers in het mkb en de Wet DBA
Vanaf 1 januari 2025 handhaaft de Belastingdienst actief op schijnzelfstandigheid bij het inhuren van zzp’ers. Dit betekent dat u als...
Ons nieuwe portaal op AFAS Outsite is live! Je kan hierop inloggen om al jouw Flynth diensten te gebruiken, als je al bent uitgenodigd. Voor wie nog niet is aangemeld, zijn je bekende Flynth online diensten nog steeds beschikbaar.
De Wet DBA biedt duidelijkheid over arbeidsrelaties. Wie werkt als zelfstandige (zzp’er)? En wie werkt in loondienst? Goede afspraken met zelfstandigen behoeden u voor boetes en naheffingen van de Belastingdienst.
De Belastingdienst controleert actief op schijnzelfstandigheid bij het inhuren van zzp’ers. Bij schijnzelfstandigheid werkt een zzp’er op dezelfde wijze als iemand in loondienst, zonder de rechten en plichten die daarbij horen. De afspraken over dergelijke arbeidsrelaties zijn vastgelegd in de Wet DBA (Wet Deregulering Beoordeling Arbeidsrelaties). Wanneer u goede afspraken maakt met de zelfstandigen die u inhuurt, voorkomt u onduidelijke arbeidsrelaties. Leef die afspraken ook na. De overeenkomst is niet doorslaggevend, dat is de feitelijke manier van samenwerken. Wij helpen u graag bij het beoordelen van bestaande of toekomstige arbeidsrelaties en contracten.
Bij Flynth bieden we op verschillende vlakken ondersteuning bij werken met personeel (HR). Denk aan salarisadministratie of het opstellen van arbeidscontracten die juridisch kloppen.
Als ondernemer moet u weten welke keuzes het meest opleveren. Met inzicht in kosten, opbrengsten en marges, neemt u onderbouwde beslissingen. Een begroting en kostprijsberekening laten zien wat uw product echt kost en waar verbeterkansen liggen. Met Flynth worden uw cijfers informatie. Op basis daarvan optimaliseert u de bedrijfsvoering en investeert u met vertrouwen.
Wanneer iemand op papier een zelfstandige is (zzp’er), maar in de praktijk eigenlijk een werknemer is, spreekt de wet van schijnzelfstandigheid. Er wordt gekeken naar zaken als:
Een zelfstandige voert een vooraf omschreven opdracht uit. Deze kan zelf bepalen hoe, waar en wanneer het werk wordt gedaan. De zelfstandige draait niet mee als collega en krijgt geen losse taken van een leidinggevende.
VOORKOM BOETES EN NAHEFFINGEN
De keuze van het juiste dienstverband en het maken van goede afspraken zijn cruciaal. Wij geven essentiële informatie en deskundig advies.
Volgens de Wet DBA is een zzp’er een ondernemer. En bij ondernemerschap staat het zelfstandig uitvoeren van een opdracht centraal. Dit wordt met name gekenmerkt door:
Wanneer de zzp’er de rol van de werknemer overneemt en op dezelfde wijze wordt aangestuurd, is er sprake van een verkapt dienstverband. Dat is niet toegestaan. Huur een werknemer in met een tijdelijk contract of overweeg detachering of een payroll-constructie.
Nee, dat is niet voldoende. In een door de Belastingdienst goedgekeurde modelovereenkomst staan de afspraken tussen de inhurende ondernemer en de zzp’er. Maar het gaat niet alleen om wat er schriftelijk is vastgelegd. Het gaat juist om wat er in de praktijk gebeurt.
Misschien weet u het nog: het Deliveroo-arrest uit 2023. Het ging om maaltijdbezorgers die via het platform Deliveroo werkten als zzp’er. Zij hadden een overeenkomst van opdracht, maar de rechter oordeelde dat zij eigenlijk werknemers waren. Deze uitspraak maakt duidelijk dat de overeenkomst niet doorslaggevend is, maar de feitelijke manier waarop partijen samenwerken.
De Belastingdienst kan naheffingsaanslagen opleggen voor loonheffingen over de periode van de samenwerking. Daarnaast kan de Belastingdienst belastingrente en boetes opleggen.
De opdrachtgever is verplicht om:
Ook kan de zzp’er bij de rechter diens werknemersrechten opeisen. Zoals loondoorbetaling bij arbeidsongeschiktheid, vakantiedagen of een transitievergoeding.
Ook voor de zzp'er (die dus eigenlijk werknemer is) zijn er gevolgen vanwege een herkwalificatie van de arbeidsrelatie door de Belastingdienst.
De zzp’er:
Ja. De situatie van deze zelfstandige lijkt op die van een werknemer. De zelfstandige heeft weinig zeggenschap en wordt gestuurd op prestaties. Ook is er een langdurige en structurele werkrelatie. De Belastingdienst zal deze arbeidsrelatie zien als schijnzelfstandigheid. U loopt risico op boetes en naheffingen.
Jazeker. De adviseurs van Flynth ondersteunen zowel opdrachtgevers als zzp’ers bij het beoordelen van de werkrelatie en de bijbehorende contracten en afspraken. U kunt ook gezamenlijk onze hulp inroepen. Het voorkomen van schijnzelfstandigheid is immers jullie gedeelde plicht.
ACTUELE INZICHTEN
Vanaf 1 januari 2025 handhaaft de Belastingdienst actief op schijnzelfstandigheid bij het inhuren van zzp’ers. Dit betekent dat u als...
Voorkom schijnzelfstandigheid als zzp’er: leer van het Deliveroo-arrest en ontdek wat de Wet DBA betekent voor uw samenwerking.
Sinds 1 januari 2025 handhaaft de Belastingdienst volledig op schijnzelfstandigheid bij de inhuur van zzp’ers. Dat betekent dat ook u als...